Mistrzostwa Świata Seniorzy 2013

Mistrzostwa Świata Seniorzy 2013
Opublikowano: 2013-08-25

Najlepszy obecnie judoka Warmii i Mazur Maciej Sarnacki z olsztyńskiej Gwardii rusza w niedzielę (25 sierpnia) do Rio de Janeiro, gdzie rozpoczynają się mistrzostwa świata. Po tegorocznych sukcesach międzynarodowych (medale na Uniwersjadzie i w Pucharach Europy) olsztynianin jedzie potwierdzić, że liczy się także w czołówce światowej. Wszystko jest możliwe.

Byliśmy w rozterce po ostatnim występie Maćka na Uniwersjadzie. Z jednej strony cieszył brąz, z drugiej bardzo zmartwiła kontuzja, która mogła zakłócić cykl przygotowań do Mistrzostw Świata. Na szczęście uraz nie był tak groźny jak na początku się wydawało i kolejne tygodnie olsztynianin spędził bardzo pracowicie. Zgrupowanie we Władysławowie i ostatni szlif już domu powinny przynieść efekty.

- Fizycznie czuje się bardzo dobrze – mówi Maciej Sarnacki. Po tegorocznych występach międzynarodowych nabrałem też pewności siebie, ale światowa czołówka jest piekielnie mocna i trudno przewidzieć scenariusz mistrzostw. Mówienie o losowaniu jest truizmem, dlatego nie zwracam na to uwagi. Najważniejsze, że jest zdrowie i moc. Trzeba wykorzystać to czego się nauczyłem i co wypracowałem podczas ciężkich przygotowań. Nie jadę w roli młodzika na dorobku, mam już konkretne osiągnięcia i to stawia mnie na równi nawet z zawodnikami uważanymi za faworytów. Wszystko jest możliwe. Chciałbym coś zdobyć w Rio, a potem wrócić tam za trzy lata na Igrzyska Olimpijskie.

I to m. in. z tego powodu turniej mistrzowski w Brazylii wywołuje dodatkowy dreszczyk emocji, bo tę imprezę można traktować jako rekonesans – przymiarkę do tego co w sporcie najważniejsze.

Maciej wystąpi w kategorii +100 kg w ostatnim MŚ (31 sierpnia). Wylatuje do Rio de Janeiro sam, bowiem pozostała część ekipy, która startuje wcześniej, jest już na miejscu. A w reprezentacji mamy zaledwie kilkoro judoków. Nie tylko ze względu na duże koszty, ale też trudność w zdobyciu kwalifikacji. Maciek był jednym z pierwszych, który wywalczył sobie udział w turnieju, oby tylko w nim zaistniał…

Maciej Sarnacki z Gwardii Olsztyn wystąpił dopiero w ostatnim dniu mistrzostw świata w judo. Wyniki losowania najcięższej kategorii nie były optymistyczne  W wadze +100 kg zawodników podzielono  na cztery grupy. Maciej w grupie D miał wprawdzie wolny los, ale w drugiej walce trafił na znakomitego Gruzina Adama Okruashvili, który potwierdził klase pokonując olsztynianina przed czasem. Krótka była przygoda w Rio...

wróć

Media społecznościowe

Wsparcie